top of page

ᴅsɢ şᴀɴᴢıᴍᴀɴ ɴᴀsıʟ ᴄ̧ᴀʟışıʀ? | ᴄ̧iғᴛ ᴋᴀᴠʀᴀᴍᴀʟı ᴠiᴛᴇs sisᴛᴇᴍi

DSG, çift kavramalı şanzıman olarak da bilinir. Şanzıman sisteminin bir versiyonudur. DSG kısaltmasının açılımı ise Direct Shif Gearbox şeklindedir.

Otomatik vitesli araçlarda vites geçişi biraz yavaş olabilir. Bu da aracın performansına etki eder. Ayrıca gereksiz gaza yüklenme sonucu yakıt tüketimi de artar. Bu duruma çözüm üretmek amacıyla otomotiv endüstrisi, DSG yani çift kavramalı şanzıman sistemini geliştirmiştir. Bu ihtiyaçtan doğan DSG sistemi, vites geçişinin daha seri olmasını sağlar. DSG şanzıman, otomotiv tarihinde ilk kez Volkswagen markası tarafından kullanılmıştır.

DSG şanzımanlı bir araç kullanırken vites değiştirmemenin konforunu yaşamakla birlikte sıralı tip şanzıman sistemindeki kadar seri ve pürüzsüz vites geçişi yaşayabilirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Uzun süre Toyota markası ile çalışma şansı buldum. Felsefeleri, çalışma disiplinleri , müşteri memnuniyeti ve eğitimlere verdikleri değer ile farklılık yaratan bir markadır. O kadar iyi ve hassasla

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyeti ise, vücudunda belli bir oran üzerinde işlev kaybı olan engelli vatandaşlarımızın faydalanabileceği bir haktır. ... Engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler ÖTV'den

bottom of page